0
Tomek

Electric Car - EV1 (GM)

Recommended Posts

mozda malo nesvakidasnji topic al opet :)

bas da se vide razmisljanja ljudi...

 

Neznam jel ko gledo od vas ovdje "Who killed electric car" dokumentarac?

 

zanimaju me dojmovi, i nacin razmisljanja kod vas o autu na pogonu na struju?

 

vjerojatno ste vidjeli i procitali po casopisima za "teslu" elektricni roadster...

ili culi za auto iz dokumentarca GM - "EV1"

 

bas me zanima kakvu vrstu elektricnog motora ima u sebi taj tesla i taj EV1?

princip rada, itd... i kakve baterije "akomulatore" ima :)

 

nekako mi se cini da se radi o nekakvim motorima na izmjenicnu struju i na baterijama na nizim voltazama od 220V :)

 

za pocetak onaj prvi dojam mi je, hm idea o autu koji ne zagadjuje a dobro ide i mozes ga doma punit ko mobitel... hm kak da ja u golfa sklepam elektromotor i baterije? :)

(nakraju dokumentarca ima lik kaj si slagal sam u neku starudiju baterije :)

 

uglavnom da se covjek zamisli...

Edited by Tomek

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam gledao dokumentarac, stavljam ga na "to do" listu.

 

A gle za motor ti nisam siguran, ali već ideja o elektromotoru u viličaru ti može natuknuti neke stvari. A Tesla koliko sam skužio kosristi litij-ionske baterije kao one iz laptopa samo par tisuća puta većeg kapaciteta. :D

 

Nego, planiraš li započeti sa nekim projektom ili...?

 

P.S. samim time što govorimo o baterijama, govorimo i o istosmjernim el. motorima a ne izmjeničnim ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako planiraš... nemoj, neće ti se isplatiti!

 

ugl, baterije su preskupe i preteške (one koje su ti dostupne)

 

ima jedan lik, u rijeci brijem stavio je u celicu akumulatore, motor i sve... ima na netu projekt kako je radio, morao bi potražit malo. Atestirao ga je, domet mu je dosta mali, i nisu neke perfomanse. za grad dovoljne ali miljama daleko od onih perfomansi tesla roadstera

 

 

edit: našao sam, evo ti čitav forum na tu tematiku

 

http://www.e-vozila.com/forum/viewtopic.ph...c&start=465

Edited by audicabrio

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pogledajte zadnju epizodu Top Geara. Tamo su fino objasnili zasto su projekti poput Tesle osudjeni na propast.

Ukratko

- mal domet i onda treba jaaaaaaako puno vremena da se napune baterije

- baterije su teske, dosta

- a nisu bas ni jeftini, sve te baterije...

 

Gorive celije + elektromotor

- nema potrebe za ogromnim baterijama

- rezerve vodika su tolike da ih je nemoguce iscrpiti

Share this post


Link to post
Share on other sites

baterija i izmjenicna struja?

 

ima baterije, koje imaju 50 kg i takvu jakost da jao...Ima i dragstera u topfuel clasi koji vozi ispod 6 sekundi. Na struju. Negdje 170.000 evra bila baterija :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

kaj se tice dokumentarca "who killed electric car" ,stvarno ga svima toplo preporucam za pogledat... covjek nemre ostat ravnodusan nakon gledanja :)

 

hvala aduicabrio za link, malo bacio oko, stvarno si je covjek iz varazdina dao truda, i bome slozio i atestirao i sve... skidam mu kapu...

 

ne planiram nikakav projek, nemam para.. vozim tog svog starog golfa i to na plin,,vec sam stavio topic cisto da vidim kakva su razmisljanja ljudi ovdje...

 

 

svi me tu znaju :) da sam uvjek bio sklon vozit se jeftinije i manje zagadjivat okolinu... pobornik sam toga...

stoga su mi alternative tehnologije pogona zanimljive....

struja mi se fakat cini prihvatljivom...

 

u dokumentarcu, i sam mozes zakljucit da ako su imali funkiconalan auto na struju davne 94e, i da na kraju dokumentarca prikazu neki trkaci auto na struju sa boljim baterijama i sa zavidnim performansama. milim sad smo u 2009oj, kolko je tehnologija elektromotora i pogotovo baterija napredovala zadnjih godina, pogledajte samo mobitele i laptope isl...

 

mislim onak ko laiku mi skroz jasno da danas s danasnjom tehnologijom ziher se moze proizvest elektricni gradski auto obicnih performansi na struju koji sa punjenjem baterija moze prec ziher 400-500 km... a to je ziher dovoljno... bar meni...

 

a ovo sa vodikom il kaj vec, u dokumentarcu su to popljuvali... i to s valjanim razlozima, nekako nevjerujem u tu tehnologiju za masovnu uporabu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam gledao dokumentarac ali čitao sam o tome zašto nisu zaživjeli nikad elek. auti,kao ni ti na vodik kao ni bilo koji drugi koji nije na naftu.Razlog je jako jednostavan,kao što sam i pretpostavljao,NAFTA...Ne znam jel to razlog i u ovom filmu ali razlog je :D

Zamisli da imaš auto na struju i voziš se koliko hočeš za maltene đabe,kolike silne novce bi izgubili od prodaje nafte,totalno bi se promjenio svijet-sad se vode ratovi zbog nafte i "jača" je ona država koja kontrolira više zaliha nafte,zamisli da nafta više nije uopče važna do kojih bi promjena došlo u svijetu...

Ja sam to sad laički napisao ali valjda ste shvatili "što je pisac htio reči" :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

I tocno si rekao ;)

 

Sve je to zbog tržišta i svjetskih lidera... tj. nafte...

 

Jel se ko pita kada je LCD televizor izmisljen i koliko je godina walkman projekt stajao u ladici? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

jedini problem u cijeloj ovoj priči za su baterije.. tj. obične su jako teške, a litij-ionske jako skupe i još uvijek dosta teške.. Negdje sam naletio na jedan trkači el. prototip koji uz par baterija koristi i ogromne kondenzatore. i onda na stazi kod naglog kočenja motor se prespaja u generator i napuni kondenzatore, i po izlazku iz zavoja sve što je napunio poleti nazad u motor koji je sad motor i auto podivlja desetak sekundi, taman do idučeg zavoja pa opet punjenje i gas.. naravno troše se i baterije pomalo ali ovo služi ze ekstra šut..

 

Što se motora tiče, istosmjerni "DC" su stvar prošlosti, sve se više koriste izmjenični "AC" iz jednostavnog razloga što se uz današnju elektroniku može složit jako dobar i "pametan" kontroler koji pretvara DC u AC i finom regulacijom frekvencije izvalači se maksimum iz AC motora..

 

Naravno da "auta na struju" neće biti dok god ima nafte i dok je god mi svi kupujemo jer nemamo izbora, a kad nestane nafte ide se na vodik(gorive čelije) koji ćemo opet morat kupovat na pumpama... a "aute na struju" ćemo i dalje gledati samo kao privatne projekte i prototipove... iako se već danas može složiti jako dobar primjerak koji gotovo da traje vječno... nema mjenjača, nikakvih ulja, lamela i ostalih potrošnih djelova.. i to je još jedan veliki problem.. od čega će živjet "oni koji nam prodaju toliko potrošnih djelova"???

 

a ovo je za one koji misle da el. auto nikad neče ići tako dobro kao benz... :rolleyes:

ovaj koristi litij-ionske baterije i DC motor sa "pametnim" kontrolerom...

http://www.youtube.com/watch?v=8qDZOBQs60w...feature=related

Edited by vwteo

Share this post


Link to post
Share on other sites

auto na baterije nije baš dobro rješenje... trenutno... nije to razvijeno dovoljno... možda nekad u daljoj budućnosti..a i nije bolje riješenje nego ovo koje ću navesti...

 

water fuel ćelije su dokazano isprobane i rade... auto pokreće obična voda.... ne mora se poseban auto radit nego se samo ugradi ćelija... auto ima skoro iste perfomanse... ako ne i iste.. i ne zagađuje okoliš nimalo jer voda u plinovitom stanju izlazi iz sistema.. pitate se kako ? ja znam otprilike... ne baš točno... al ima na netu točno... samo upište water fuel cell.... voda se elektrizira na određenom valu i onda se se stvara para koja pokreće motor... ta para ima isti učinak kao i gorivo...

 

netko će sad bit glup možda i srati da su to puste priče... ali onaj koji se razumije u kemiju i elektroniku znat će da je to prava stvar... netko će reći zašto se to onda ne koristi.. pa ne koristi se jer je naftni lobij najači u svijetu.. da se ovo koristi to njima nebi odgovaralo... naftni lobij vlada državama.. to je valjda jasno... ak nekog još više zanima neka pogleda povijest.. i vidjet će kak je uopće došlo do upotrebe nafte.. to je vremenska točka gdje se trebalo odlučiti šta će se koristit i razvijat u budućnosti...

a par ljudi, rokfeler i ekipa su progurali naftu jer im je to značilo moć i bogatstvo....

 

 

na youtubeu upišite water feul cell.. i pogledajte samo koliko filmova ima domaće proizvodnje... jer ljudi koji su započeli s time shvatili su da je to realnost.. neki se voze na vodi... naravno ilegalno... jer nije zakonom dopušteno.. pogledajte samo komentare njihove međusobne.. to je znanstvena spika.. pomažu si jedni drugima da usavrše to...

 

u hrvatskoj moji frendovi rade to... ne znam jel se netko još bavi time...

ti frendovi su svi preko 30.. nisu neki klinci pa da im je dosadno pa se idu igrat malo... nego imaju tipa koji zna sve o elektrici... imaju lika koji im od metala radi cijevi za ćelije...

 

najbolje pogledajte ovaj film.. i vidjet ćete da to nije sam tako lako napravit... treba tu puno truda i znanja..

ima njihovih par filmova... ona hidrogenska eksplozija je od te dobivene pare...

 

evo link: http://www.youtube.com/watch?v=p1frEEA_BfY

 

evo eksplozija od te pare : http://www.youtube.com/watch?v=qcUZXTIl_Z4

Edited by Mark

Share this post


Link to post
Share on other sites
auto na baterije nije baš dobro rješenje... trenutno... nije to razvijeno dovoljno... možda nekad u daljoj budućnosti..a i nije bolje riješenje nego ovo koje ću navesti...

 

water fuel ćelije su dokazano isprobane i rade... auto pokreće obična voda.... ne mora se poseban auto radit nego se samo ugradi ćelija... auto ima skoro iste perfomanse... ako ne i iste.. i ne zagađuje okoliš nimalo jer voda u plinovitom stanju izlazi iz sistema.. pitate se kako ? ja znam otprilike... ne baš točno... al ima na netu točno... samo upište water fuel cell.... voda se elektrizira na određenom valu i onda se se stvara para koja pokreće motor... ta para ima isti učinak kao i gorivo...

 

netko će sad bit glup možda i srati da su to puste priče... ali onaj koji se razumije u kemiju i elektroniku znat će da je to prava stvar... netko će reći zašto se to onda ne koristi.. pa ne koristi se jer je naftni lobij najači u svijetu.. da se ovo koristi to njima nebi odgovaralo... naftni lobij vlada državama.. to je valjda jasno... ak nekog još više zanima neka pogleda povijest.. i vidjet će kak je uopće došlo do upotrebe nafte.. to je vremenska točka gdje se trebalo odlučiti šta će se koristit i razvijat u budućnosti...

a par ljudi, rokfeler i ekipa su progurali naftu jer im je to značilo moć i bogatstvo....

 

 

na youtubeu upišite water feul cell.. i pogledajte samo koliko filmova ima domaće proizvodnje... jer ljudi koji su započeli s time shvatili su da je to realnost.. neki se voze na vodi... naravno ilegalno... jer nije zakonom dopušteno.. pogledajte samo komentare njihove međusobne.. to je znanstvena spika.. pomažu si jedni drugima da usavrše to...

 

u hrvatskoj moji frendovi rade to... ne znam jel se netko još bavi time...

ti frendovi su svi preko 30.. nisu neki klinci pa da im je dosadno pa se idu igrat malo... nego imaju tipa koji zna sve o elektrici... imaju lika koji im od metala radi cijevi za ćelije...

 

najbolje pogledajte ovaj film.. i vidjet ćete da to nije sam tako lako napravit... treba tu puno truda i znanja..

ima njihovih par filmova... ona hidrogenska eksplozija je od te dobivene pare...

 

evo link: http://www.youtube.com/watch?v=p1frEEA_BfY

 

evo eksplozija od te pare : http://www.youtube.com/watch?v=qcUZXTIl_Z4

 

 

mislim da tebi nije jasan baš sitem toga svega... :zivio

ovaj prvi filmič je najobičnija elektroliza vode "po seljački pustiš struju kroz vodu" koja vodu odnosno H2O rastavlja na vodik H i kisik O.

Taj dobiveni vodik je zapaljiv i on se onda spaja na usis na motoru (isto kao LPG), i sad velika i važna stvar koju ti nisi napisao je da se to samo dodaje u smjesu uz benzin ili naftu te tako može smanjiti potrošnju benzina ili nafte.. nemože raditi samo na vodik jer je previše nestabilan i da bi se konstanto proizvodio u tako velikoj količini (u vožnji) treba jako puno struje a struju opet treba od nekuda izvuč...

a sad će neko pomislit pa staviš preko noči da se radi elektroliza pa ujutro imaš vodika za cijeli rezervar, istina i čib bi upalio auto ode i ti i taj rezervar jer je vodik jako nestabilan u tako velikim količinama...

zatu su izmišljene gorive čelije (vodikove čelije) koje polako odpuštaju vodik koliko je potrebno...

Share this post


Link to post
Share on other sites
mislim da tebi nije jasan baš sitem toga svega... :zivio

ovaj prvi filmič je najobičnija elektroliza vode "po seljački pustiš struju kroz vodu" koja vodu odnosno H2O rastavlja na vodik H i kisik O.

Taj dobiveni vodik je zapaljiv i on se onda spaja na usis na motoru (isto kao LPG), i sad velika i važna stvar koju ti nisi napisao je da se to samo dodaje u smjesu uz benzin ili naftu te tako može smanjiti potrošnju benzina ili nafte.. nemože raditi samo na vodik jer je previše nestabilan i da bi se konstanto proizvodio u tako velikoj količini (u vožnji) treba jako puno struje a struju opet treba od nekuda izvuč...

a sad će neko pomislit pa staviš preko noči da se radi elektroliza pa ujutro imaš vodika za cijeli rezervar, istina i čib bi upalio auto ode i ti i taj rezervar jer je vodik jako nestabilan u tako velikim količinama...

zatu su izmišljene gorive čelije (vodikove čelije) koje polako odpuštaju vodik koliko je potrebno...

 

 

da ali ove filmove koja sam ja stavio of frendova... nisu još oni to usavršili.. oni će sa ovim svojim sistemom smanjit potrošnju za 40%...

ima likova koji su naravili čuda od toga... takve sistem da je to bolesno...

jedan lik iz australije je posebno to usavršio.. lik sa litrom benzina pređe ne znam sad točno recimo 500km... uglavnom nešto bolesno... lik je prešao cijelu australiju na parama.... oni su od njega tražili savjete...

 

može se to stabilizirat... samo na param voziš... ali ni ja ni ti nismo dovoljno stručni da bi znali kako...

slušao sam ja o tome al nisam baš sve pohvatao...

 

glavni cilj uopće ćelija je da se ti voziš sa vodom.. Stanly Meyer... pročitaj malo okolo pa ćeš saznat..

 

 

 

-----------------------------------------------------

 

Imagine running your car on water! That's correct, I said water.

 

 

 

Stanley Meyer may have done exactly that, modifying his dune buggy to run on water alone using the hydrogen to run his dune buggy.

 

 

 

The goal of this web site is to explain the science behind Stanley Meyers water fuel cell. As a group we will study his theory, patents, and related information. The objective will be to replicate the water fuel cell. The completion of our work will be proof to the world of the validity of the water fuel cell.

 

 

 

 

 

Have you ever thought about water as a fuel source?

 

 

 

The atomic make up of water makes the molecule perfect for a fuel source. The water molecule is composed of two atoms of hydrogen and one atom of oxygen. When the water molecule is separated into its component atoms (H and O) and oxidized as fuel, the resulting energy is two and one half times more powerful than gasoline. The byproduct of the combustion is water vapor. Making water as a fuel, powerful and pollution free!

 

 

 

The problem has always been how to separate water economically. Traditional methods of separating the bond of the water molecule have resulted in failure. To power a car by these methods would not move the car very far. The car?s electrical system could not recharge from the process quickly enough. The result would be a quickly drained battery. For many years Stanley Meyer researched this problem and found a way around it!

 

 

 

There are many people, as you could well imagine, who would not like to see this technology appear in the market place.

 

 

 

Stanley A. Meyer died on March 27 1998 at the young age of 57. It is vital that his research and resulting technological advances are not lost, but rather that his work is continued.

 

 

 

 

 

 

 

pogledaj ovu stranicu : http://waterfuelcell.org/

 

kažeš ne može se stabilizirat... evo ti lik koji je popularan u tome... auto radi na vodi...

Edited by Mark

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma gle sve je to odlično ali svi su oni još jaaaako daleko od toga da uzmeš kantu vode, sipaš u rezervar i voziš se... još uvije su to sve samo ideje jer je največi problem što treba jako puno energije da se tolika količina vodika dobije iz vode, postoje teorije kako to napravit sa jako malo energije, ali to su još uvijek samo teorije...

 

 

auto na baterije nije baš dobro rješenje... trenutno... nije to razvijeno dovoljno... možda nekad u daljoj budućnosti..a i nije bolje riješenje nego ovo koje ću navesti...

 

a ako el. auti još nisu dovoljno razvijeni i bit će dobri u daljoj budučnosti onda ćemo na vodu vozit za kojih milijardu godina...

 

jer na el. se več vozi i to jako dobro, a na samu vodu još se nitko nije niti približio tome....

 

pogledaj još jednom onaj filmič što sam stavio gdje el. auto opere carreru gt pa ih usporedi sa svojim "gdje u nekim cjevčicama idu nekakvi balončiči pa to eksplodira" pa onda reci da je to više razvijeno od el.... :zivio

Share this post


Link to post
Share on other sites
ma gle sve je to odlično ali svi su oni još jaaaako daleko od toga da uzmeš kantu vode, sipaš u rezervar i voziš se... još uvije su to sve samo ideje jer je največi problem što treba jako puno energije da se tolika količina vodika dobije iz vode, postoje teorije kako to napravit sa jako malo energije, ali to su još uvijek samo teorije...

 

 

 

 

a ako el. auti još nisu dovoljno razvijeni i bit će dobri u daljoj budučnosti onda ćemo na vodu vozit za kojih milijardu godina...

 

jer na el. se več vozi i to jako dobro, a na samu vodu još se nitko nije niti približio tome....

 

pogledaj još jednom onaj filmič što sam stavio gdje el. auto opere carreru gt pa ih usporedi sa svojim "gdje u nekim cjevčicama idu nekakvi balončiči pa to eksplodira" pa onda reci da je to više razvijeno od el.... :zivio

 

 

električne aute ne možeš dugo vozit.. i moraš ih stalno punit.... nema veze što ona opere careru... al carera će taj auto obić kad ne bude ovaj imao struje.. :rotfl

 

teo nemoj molim te pričat a nisi pogledao onaj forum... što sam stranicu stavio...

to je već NAPRAVLJENO.. AUTO NA VODU je napravljen.. KREATOR STANLY MEYER...

 

idi na forum i čitaj tamo... ljudi za njegov auto nude milijune dolara... tako da mogu otvorit onu kutiju što je on napravio.. neki kontroler za napajanje.. neki kurac... ja evo čitam... nitko na forumu nije spomenu ni riječ da je lažnjak.. nego se svi nude na forumu da daju novac i zajedno kupe sve njegove spise i bubu tu... jer ne žele da to padne u ruke nečije tko će to zadržat za sebe.. nego žele da svi imaju pristup njegovom radu...

 

 

 

a ovo što ti zoveš autom nije auto.. to je neka karting igračka nema ni 5kila u njoj... takvi su svi ti kao napredni auti na struju..

Edited by Mark

Share this post


Link to post
Share on other sites

Friday December 12 2008

 

http://www.theorionproject.org

 

Steven Greer M.D.

 

Dr. Steven Greer is awarded all rights to the Stanley Meyer equipment and journals, paperwork, and notes along with the dune buggy.

 

They are seeking money to help pull this project together as they move forward with investigating his notes and the prototype dune buggy.

Category: Science & Technology

 

http://www.youtube.com/watch?v=JQGrild4Tfc

 

 

pogledaj datum.. zato nije nitko ni upoznat sa tim... i ne znaju ljudi o tome ništa... možemo se ja i ti kladiti da sljedeće gorivo je grubo rečeno voda.. zaparavo hidrogenska smjesa koja se dobije iz obične vode..

Share this post


Link to post
Share on other sites

bogme ima na youtubeu svaceg...

http://www.youtube.com/watch?v=6tCkBTG5jwM...feature=related

imamo golfa keca na struju :))))))

 

mislim da su auti na struju ipak buducnost, ovo na vodik il kaj vec je prekomplicirano, prezahtjevno i prenesigurno, i preskupo. npr kod sudara auta makar, i taj na vodik i benzinski auti, svasta moze bit, dok sa ovim na struju, onak , sve kaj se moze dogodit da nekog stepe 12v :))))

 

eh naftni lobi ce morat popustit kad tad... pa i sama auto industrije i svi ti proizvodjaci ulja i svih auto djelova koji vise u elektricnom autu nece bit potrebni. jest cini se na prvi pogled bit ce puno viska radne snage, al dotnici proizvodjaci mogu proizvodit djelove za elektro aute :) kako bi to bilo ljepo da vise nikad netrebas koristit ni ulje ni filtere ni benzin, nist :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
bogme ima na youtubeu svaceg...

http://www.youtube.com/watch?v=6tCkBTG5jwM...feature=related

imamo golfa keca na struju :))))))

 

mislim da su auti na struju ipak buducnost, ovo na vodik il kaj vec je prekomplicirano, prezahtjevno i prenesigurno, i preskupo. npr kod sudara auta makar, i taj na vodik i benzinski auti, svasta moze bit, dok sa ovim na struju, onak , sve kaj se moze dogodit da nekog stepe 12v :))))

 

eh naftni lobi ce morat popustit kad tad... pa i sama auto industrije i svi ti proizvodjaci ulja i svih auto djelova koji vise u elektricnom autu nece bit potrebni. jest cini se na prvi pogled bit ce puno viska radne snage, al dotnici proizvodjaci mogu proizvodit djelove za elektro aute :) kako bi to bilo ljepo da vise nikad netrebas koristit ni ulje ni filtere ni benzin, nist :)

 

možemo se ja i ti kladit... da je budućnost u vodi...

da je budućnost u struji kao pogonu auta.. onda bi svi ovi tisuće i tisuće ljudi radili na projektima za auto na struju.... a ne na ovima...

 

tko još normalan za običnu bubu daje 140 000 dolara?? al ta buba može ići na vodu zato su i dali toliko... orion projekt... i još će uložit u znanstvena ulaganja...

 

ti kažeš prekomplicirano je to... zapravo nije.... u americi imaš za kupiti ćelije koje ti štede i do 90% goriva... al nije to smisao.. smisao je ovo što je napravio meyer... samo da se voda troši...

 

 

 

ti kažeš to je prezahtjevno, komplicirano, skupo... pa ništa nije lako...

al opet se pitam kako onda da se tako puno ljudi bavi time u domaćoj proizvodnji... :D

 

i još jedno pitanje struja je kao jeftinija od vode?

 

još argumenata.... za struju moraš cijeli novi sistem izmislit.... ne možeš ići na normalno putovanje... nego najviše možeš preći kolko 400!? auti gadno izgledaju sa tim staklima što hvataju svijetlost...

 

 

dok kod vode samo dodaš ćelije na motor...

motor neće izgubit karakteristike, nego će imati i bolje.. ne zagađuje se zrak.. koristi se voda obična... voziš kolko hoćeš km..

Edited by Mark

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gledal sam taj film i tocno to kaj tomek veli, nemres ostat ravnodusan, nema sanse. Ja sam jedno dva dana bil lud poslje hehehehe al kaj mozes kad su veliki ti koji zakolju sve u pocetku. Ali mi smo tu da to promjenimo.

 

I to kaj svi velite za puno predobrih stvari se nezna zato sto je to neciji interes. Bio sam u smb-u na danu tehničke kulture, i tamo nam je jedan gospodin, predstavio stirlingov motor. Motor koji je izmisljen 1884. godine. a jedino kaj mu treba za rad je toplina Link dobro njega je sad malo teze ugraditi u auto, ali to je meni tak fascinantno da nemrem opisat. A nikad prije cul za to nisam, i veli i ovaj, za taj motor se naprosto nezna, a pretvarac koji mozes iskoristiti gdje god oces, na frižderu ak treba :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mark nisi naveo još jednu "malu" nuspojavu kod ovog sistema.. a to je da se u cilindrima stalno stvara voda te s vremenom sve to zaruzinavi pa onda svi ovi koji voze na vodik da smanje potrošnji rade generalne svakih 10-30 tkm....

 

Tako da na kraju dobiješ isti auto kao i sada kojemu isto treba redovito mjenjati i ulje u mot, u mjenjaču, lamelu, svječice, filtere..... i sve ostale potrošne djelove, ali sad ti kao ne plačaš benzin, ali zato radiš generalne 1 puta godišnje... hmm pa neznam baš po kojoj matematici je to tako nevjerojatno isplativo i odlično....

 

Dok kod el. auta nema nikakvih ulja, niti kilera sa vodom, ni svječica... a nema niti mjenjača jer je u večini slučajeva motor direktno spojena sa eventualno jednim prijenosom... znači sve što mjenjaš su diskovi i pločice te ležajevi na kotačima (koje mjenjaš i na normalon autu) te ležaji na motoru koji traju sto puta duže nego na benz jer nema nikakvih vibracija...

Share this post


Link to post
Share on other sites

pogon na vodu ce zazivjet samo ako ce opet neki jako teski lobi bit u tome, kako bi se osigurala mnoga radna mjesta, jos vece bogadjenje auto industrije isl... jedno vuce drugo...

 

danas u 24 h vidim da GM i ford i chrisler mislim zatvaraju tvornice na mjesec dana, trazili od drzave neznam kolko milijardi subvencije da ne propadnu...

Ako ova evidentna kriza u auto industriji nije umjetno izazvana namjerno radi veceg bogacenja onda "proboj Tehnologije" je neminovan... jer ce bit opci kolaps uskoro, ako se zatvore tvornice auto industrije i ostane masa ljudi bez posla.

 

je hely zanimljiv motor na danima teh kulture, i sigurno moze imat primjenu negdje, no 90% ljudi su ovce a samo nekolicna bogatuni pastiri koji upravljaju s ovcama, i nacinima razmisljanja ovaca :) ,stite svoje guzice prvenstveno,

 

sto se tice auti na struju, veliko veliko pojednostvaljenje i pojeftinjenje za siroke mase, a to bojim se ni proizvodjacima ni drzavi i jos mnogima nejde u korist jer nemaju financiske koristi od toga.

 

no s elektricnim autom prakticki dolazimo na prag do recimo kao u filmovima, recimo "razbijac" :) di su auti na struju i sami voze... mogo bi se slozit auto kaj ga mozes upravljat na joystick od playstationa :)

msilim i sami ste svjesni da tehnologija ide naprijed da su struja zice, elektronika, infromatika, upravljacki sklopovi, procesori matene svugdje...

 

meni se sve cini da je ono po borg sistemu otpor protiv tehnologije ipak nakraju neizbjezan, prije ili kasnije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mark, malo si preentuzijastican... Sleti pliz, manje idealiziranja :rolleyes:

 

Stvarno se nadam da cemo za koju godinu poceti vidjati stvarnu promjenu i primjenu svih tih novotarija, a do tad, nagadjanje party :D

 

 

Osobno mi je vodik lagano problematican... Ovo sa primjenom u klasicnim motorima je, hmm, krpanje kurtona, dok su gorive celije same po sebi obecavajuce.

No, vodik je "potrosni nositelj" energije i mora biti proizveden, pa tek onda putem gorivih celija njegova skladistena energija pretvorena u struju za pogon elektromotora (prvo potrosnja struje da se dobije cisti vodik, skladistenje, onda transport istog do stanica za punjenje, opet skladistenje, pa potrosnja u autu da se dobije struja, blabla, i tak to).

Dok se kod cistog elektro pogona akumulatori pune direkt iz Krskog :)

 

Samo ostaje pitanje je li energetski (i ekoloski) ucinkovitije proizvodit baterije ili vodik (pa ga razvozit uokolo...)

 

Nekako navijam za baterije, ove "cudesne elektrolize" vode i dobivanje vodika uz mali utrosak energije su mi malo sumnjive.

Uglavnom, mislim da je ocito kako ce u buducnosti pod haubama zujati elektromotori :)

 

 

BTW. http://www.electroauto.com/catalog/kits.shtml#voltsrabbit

Share this post


Link to post
Share on other sites

sory bro al ne znaš šta pričaš... :) može tebi sve bit sumnjivo koliko god hoćeš ali vozit ćeš se ti na vodik htio ili ne htio.... samo ne još nekih godina.. al uskoro.. u roku od 15- 20godina... treba još usavršit...

 

čitao sam u novom auto klubu tekst da u japanu honda il ne znam tko počeo na proizvodnji i usavršavanju.. ulažu milijune...

 

evo ti iz auto kluba dijelovi teksta:

 

Vodik spreman naslijediti naftu

 

 

Konceptni terenac Chervrolet Equinox s pogonom preko vodikovih gorivnih ćelija postiže 160 km/h, ima zavidno ubrzanje i već sutra može u serijsku proizvodnju. Pitanje je samo cijene...

 

 

Izvana se Hydrogen4 gotovo ne razlikuje od običnog terenca (osim po neobičnim bojama). Najvažnije je što iz ispušne cijevi izlazi čista vodena para te najveći početni uspjeh očekuje na tržištima s najstrožim ekološkim standardima. Sve ipak nije ružičasto. Iako se radi o četvrtoj generaciji projekta s gorivnim ćelijama, trebat će još barem tri ciklusa do serijske proizvodnje. Naime, gorivne ćelije, zbog osjetljive noseće strukture katalizatora još uvijek su nepouzdane, a svaki proizvedeni primjerak stoji najmanje pola milijuna eura. To će se smanjiti povećanjem serija, a prvi primjerci, koji će se po povlaštenoj cijeni nuditi odabranima stići će krajem sljedeće godine.

 

U prvoj fazi punionice će se izgraditi samo u velikim gradovima, poput Berlina, Pariza, Beča, Rima..., a prema planu europske unije uz sve važnije europske prometnice trebale bi se do 2020. godine izgraditi punionice vodika. Koliko je to zahtjevan i skupi projekt pokazuje činjenica da se za cijenu izgradnje jedne punionice vodika za vozila može izgraditi deset klasičnih punionice benzinskog i dizelskog goriva. Zbog toga, ali i prije spomenute cijene razvoja za velikoserijsku proizvodnju trebat će se strpjeti još barem pet godina.

 

 

A JEDNU STVAR OČITO NITKO NE RAZUMIJE.. NIKADA LJUDI NEĆE PRIKOPČAT AUTO DOMA I NAPUNIT PA SE DALJE VOZIT... DOK SE CIJELI SVIJET NE OKRENE NAOPAČKE...

 

AKO JE NETKO GLEDAO FILM O TESLI TAMO MU JE ODGOVOR... PA NISU OVI GLUPAVI DA NAPRAVE ELEKTRIČNI AUTO PA DA LJUDI VOZE BESPLATNO...

 

NEJREALNIJE I JEDINO ŠTO ĆE BIT POSLIJE NAFTE JE VODIK.. BUDIMO ISKRENI... PRIJE NEGO ŠTO ITKO IŠTA KAŽE NEK MALO RAZMISLI JEL BI ON NEŠTO STAVIO U OPTICAJ ŠTO MU NE DOSNOSI ZARADU... A I PREVIŠE JE LJUDI UKLJUČENO U DANAŠNJE FUNKCIONIRANJE POGONSKIH GORIVA.. ŠTA BI BILO SA TIM MILIJUNIMA I MILIJUNIMA LJUDI KOJI ŽIVE OD PRODAJE GORIVA..

 

SVE ŠTO MOGU REĆI JE DA POGLEDATE FILM O NIKOLI TESLI ŠTO JE NEKI DAN BIO NA TV-U PA ONDA SE JAVITE..

 

TOČKA!! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

BMW prvi vozi na vodikHibridni BMW Hydrogen 7 prvi je automobil s pogonom na vodik koji je sreman za serijsku proizvodnju.

 

 

 

No, da proizvodači itekako zaviruju u susjedna dvorišta i natječu se tko će u čemu biti prvi dokazuje primjer BMW-a i Mercedesa. Gotovo istovremeno je objavljeno da su razvili vozila na vodik, doduše različitih koncepcija koje su spremne za serijsku proizvodnju. I dok se Mercedes oslanja na gorive ćelije koje proizvode struju za elektromotore, BMW koristi klasični motor s unutrašnjim sagorjevanjem koji uz benzin može koristiti i vodik kao pogonsko gorivo.

 

Radi se o BMW-ovoj "sedmici" koju pokreće V12 motor sa 260 KS, što je dovoljno da do 100 km/h ubrza za 9,5 s i postigne limitiranih 230 km/h. U rezervoarima vodika vlada visoki tlak i niska temperatura, -253 Celzija, kako bi se vodik zadržao u tekućem stanju. U protivnom, da je vodik u plinovitom stanju, kada zauzima puno veći volumen, automobili bi mogli tek preparkirati. Ovako autonomija iznosi solidnih 200 km ili dodatnih 500 km kada se iscrpe zalihe vodika, a u dovodnim cijevima počne teći benzin.

 

Ipak, postoji prepreka masovnoj pomami za ovako motoriziranom "sedmicom", iako je sve već spremno za serijsku proizvodnju, a to je nedostatak stanica za obnovu zaliha vodika. njih je u svijetu tek tridesetak, iako se užurbano radi na proširenju mreže

Share this post


Link to post
Share on other sites

GLAVNA STRATEGIJA VW ( SA NJIHOVE STRANICE KOPIRANO)

 

Pored stalnog unapređivanja tehnike goriva i motora za dugoročno održanje individualne mobilnosti Volkswagen pojačano provodi istraživanja i u području alternativnih goriva. Srednjoročni cilj je zamijeniti korištenje fosilnih energetskih resursa regenerativnim, dakle obnovljivim izvorima. Za to Volkswagen u kooperaciji sa industrijom mineralnih ulja već danas u praksi isprobava dva goriva - SunFuel i SynFuel -, sa kojima bi se taj zadatak srednjeročno mogao riješiti. Za dugoročnu perspektivu Volkswagen radi na pogonu vodikom uz pomoć gorive ćelije. Prvi prototipovi, kao npr. Touran HyMotion, već su dokazali svoje sposobnosti u mnogim prigodama.

 

 

 

mislim da nemamo šta reći o ovoj temi više... ovo je konačni dokaz da sam JA U PRAVU A SVI OSTALI KOJI SU IMALI SUPROTNE TVRDNJE U KRIVU!

 

trebalo bi ovo lockirat da se nebi pojavio još neki vonabi tesla bez argumenata... :)

Edited by Mark

Share this post


Link to post
Share on other sites
0