0
smoki

Zamjena klipova

Recommended Posts

Ovako, da ne objašnjavam nepotrebne stvari, stavljam u svoj motor druge klipove radi podizanja kompresije. Oba seta klipova su od VW motora, Golf 2 1.8 benz samo različite izvedbe. Razlika je u upuštenjima na glavi klipova, klipnjače su jednake.

 

E sada dolazim do problema, kada stavim klipove u blok i dođu do gornje mrtve točke, čela klipova vire 2mm više van bloka nego prijašnji klipovi. To sam onda povadio opet, sve detaljno premjerio i došo do zaključka da su klipnjače identične, dimenzije donjeg dijela klipova identične (od bolcna do donjeg dijela klipa), razlika je tek u dimenziji od bolcna do gornjeg dijela klipa gdje je klip viši za tih 2mm.

 

Budući da uvijek svi pričaju kak su svi 1.8 blokovi identični dolazim do zaključka da je razlika onda u radilici. E sad, ne želim (osim ak ne moram) vadit radilicu jer treba sve rasturit. Zanima me može li se ikako potokarit čelo klipa za tih 2mm i ako može da li treba ostavit ono povišenje na prednjem dijelu klipa ili ne mora?

 

thx! :palacg

Share this post


Link to post
Share on other sites

celo klipa se moze potokariti tako sam imao ja na kr-u jer su ga pripremali za turbo a ja sam kupio motor sa frgama i imao je jako nisku kompresiju a nisam znao kako su je spustili dok nisam poceo raditi polugeneralku pa sam onda morao i generalku jer sam morao kupiti nove klipove posto sam zelio vecu kompresiju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hoćeš reći da su oni tokarili čelo klipa? Ali da li je tokaren rub ili upuštenje? Jer meni je majstor kod mene reko da su na mom motoru spustili tvornički kompresiju sa većim upuštenjem, znači klip sa manjim upuštenjem diže kompresiju, pogotovo još kad se sad potokari..

 

Mislim tak sam ja čuo, neznam da li je to točno..Uglavnom znači može se potokarit, neće biti problema?

 

Još jedna sitnica koja me zanima je da klip ima na prednjem dijelu na čelu još jedno uzvišenje malo.mora li to biti ili se može sve istokarit dolje?

 

:zivio

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daj sliku tog klipa :)

 

Tokarili su klipove u mene jedni kad su na 1.6 stavljali 16v glavu... i neznam koliko je to radilo...

 

 

Zasto nepokusas sa debljim dihtungom...

Hmm Dizeli imaju dost mjera... al opet 2mm je tu mač posto i u njih toliko neizlazi van.... fuck! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

da,na mojim klipovima je celo bilo tokareno i tako je bio spusten stupanj kompresije te je motor kao takav vozio dosta dugo dok ga ja nisam raskopao i stavio nove klipove.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Darac ne kužim kak su tako SPUSTILI kompresiju, mogli su ju jedino dić..dobro, možda se ne razumijemo

 

@frik - slikam sutra klipove, a dva dihtunga mi nema smisla stavljat, čemu onda dižem kompresiju da bi ju opet spustio?! :mellow:

 

Jedine opcije su mi tokarenje čela ili zamjena radilice (zadnja opcija)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Darac ne kužim kak su tako SPUSTILI kompresiju, mogli su ju jedino dić..dobro, možda se ne razumijemo

Ne razumijete se :D

Kako će dić kompresiju povećavanjem kompresionog prostora tj. tokarenjem (smanjivanjem) klipova ???? :D

Kompresija je bila smanjena a on ju je poslje digao netokarenim klipovima :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ne razumijete se :D

Kako će dić kompresiju povećavanjem kompresionog prostora tj. tokarenjem (smanjivanjem) klipova ???? :D

Kompresija je bila smanjena a on ju je poslje digao netokarenim klipovima :P

 

E pa o tome pričam..jer ako on originalne klipove potokari onda je povećao kompresioni prostor na način jer klipovi više ne dolaze do vrha bloka onoliko koliko su dolazili prije..

 

Ali kod mene je slučaj da sam smanjio kompresioni prostor tako da sam stavio klipove sa manjim upuštenjem na čelu, ALI mi ti klipovi vire van bloka 2mm više nego bi trebali tako da ću tokarenjem tih 2mm dobit još manji kompresioni prostor i dić kompresiju..

 

Iskreno se nadam da sam u pravu?! :palci

Share this post


Link to post
Share on other sites

smoki da se to rijesiti....samo daj to nekom starom mestru da do odradi kako treba da nebi bio jedan bolje a drugi manje potokareni...najbolje ti je dati nekome frendu ako imas koji radi na CNC tokarilici ili mozda glodalici...sve u svemu da se potokariti ako se ne varam klipovi su od gusa a gus se da tokariti....:)

 

pozdravw i sretno s tim....:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da su klipovi aljaminijumski ak se ne varam..a imam majstora ovdje koji ima 40god staža na tokarskom tako da se ne bojim za preciznost izrade, samo mi je reko da saznam jel se smije..

 

A evo fotki klipova

 

Stari klipovi sa većim upuštenjem

pict0001t.jpg

 

Novi klipovi sa manjim upuštenjem

pict0002wgm.jpg

 

I ovdje sam skicirao malo da se kužimo o čemu se radipict0005rk.jpg

 

Prema skici, dimenzije B su jednake kod oba klipa i iznose 22,5mm, i dimenzije od donjeg dijela bolcna do kraja klipnjače. Jedina razlika je u dimeziji A koja kod starog klipa iznosi 26,5mm a kod novoga 30mm. Znači novi klip bi trebalo potokariti čelo za 3-3,5mm kako bi bio istih dimenzija kao i stari klip.

 

Kada bi se skinuli tih 3mm najvjerojatnije bi se dobilo ravno čelo klipa, bez upuštenja šta mi još bolje odgovara jer ću tako dobiti veću kompresiju. Još me zanima samo ovo uzvišenje na čelu (zaokruženo na slici) Smije li se i to potokarit ili mora biti? :palacg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kada bi se skinuli tih 3mm najvjerojatnije bi se dobilo ravno čelo klipa, bez upuštenja šta mi još bolje odgovara jer ću tako dobiti veću kompresiju. Još me zanima samo ovo uzvišenje na čelu (zaokruženo na slici) Smije li se i to potokarit ili mora biti? :palacg

 

Ako dobiješ klip bez upuštenja ...Ima da mali pukne od kompresije ko cvrčak :lol2

Frende šta ti pokušavaš iskemijat s tim motorom??? :D čemu komplikacije :)

 

;x

Share this post


Link to post
Share on other sites

Razlika između mog motora i 112ks je jedino u klipovima (zbog kompresije) i bregastoj.bregastu imam, još kompresiju trebam dignut. A klipovi mi se čine kao dobra investicija za 20ks..

 

Glava je stigla danas sa obrade i nije spuštana, nisu šireni kanali ni ništa..novi ventili, vodilice, gumice..brtva nova, šarafi glave novi..mislim da nebi smjela opet toliko velika kompresija bit da bi neš puklo..?! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, budući da nitko nije ponudio niš konkretno vraćam stare klipove tak da mogu kompletirat auto pa možda i vidi koji meet..

 

Zanima me još samo ako zna netko ili gdje bi to mogo naći, koje su originalne svijećice za ovaj motor i koje imaju isti temp. koeficijent da mogu stavit..

 

Sada su gore BERU ultra 14-7DTU, nisam siguran da su za taj motor dobre jer je nemirno radio.Motor je 1.8 8v, GX, 66kW

Edited by smoki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gore ti idu bosch w7dtc :zivio

Nemam nikakvu sliku od svojih klipova pa da usporedim,a nemogu se sjetiti kak izgledaju.....

Inace ja imam RD motor sa kompresijom 10:1 107 ks ali pierburg 2e2 ,umjesto ke-jeta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Siguran si za svijećice? thx :zivio

 

A ja ostavljam k-jetronic, samo sam mislio dić kompresiju, promijenit bregastu i povećat malo količinu goriva..ali o tom po tom, danas sam složio komplet glavu i očistio klipove, sutra ak vrijeme posluži bit će sastavljanje.. :fakjea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj je isto nemirno radio, ali nakon zamjene rotora i razvodne kape se sve poboljsalo

Ja sam prije koristio i beru svjecice i pokazale su se dobre,evo ti link na beru stranicu BERU SVJEČICE

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ovo je super link, i tu se vidi da su za GX svijećice 14 GH-7 DTUR a ja sam imao 14-7 DTU koje su za GU i HV motore..budem kupio one bosch da sam miran onda..

 

A kažeš kad si rotor i kapu promijenio da je bolje radio? Vidiš, ja sam na svojoj kontakte samo malo zbrusio i pošpricao kontak sprayom..morat ću i to promijenit :rolleyes:

 

thx :zivio

 

EDIT: Na bosch-ovom konfiguratoru mi izbacuje tri klase za moj motor:

Regular - WR7DC+

Super - WR7DP+, WGR7DDP

Premium - WGR7DQP, WGR7DQI

 

Valjda su sve dobre..

Edited by smoki

Share this post


Link to post
Share on other sites
0