0
Gogi

Elektrika - opce pitanje mase

Recommended Posts

dakle, situacija je slijedeca... pritiskom na tipku na daljinskom zakljucavanju za otvaranje bunkera dobije se signal iz modula zakljucavanja na dvije zice te ukoliko se izmedju njih stavi obicna sijalica 12v 5w, ona ce nakon tri uzastopna brza treptaja zmigavaca se upalit i radit ce nekih 0.8s - 1 sec... buduci da mi to nema funkciju, iskoristit cu taj signal na nesto drugo...

 

medjutim....

 

ta masa, kao i taj signal od 0.8 - 1 sec mi je prekratak stoga taj isti signal trebam produzit buduci da mi treba da traje nekih cca 10tak sekundi...

 

plus zica otvaranja bunkera mi je totalno nebitna te se spajam samo na masu koja daje signal za otvaranje bunkera i sa 5 elektrolitskih kondenzatora 2200uF 25V ( u paraleli, naravno) taj signal produzim na nekih 1.5sec...

 

dakle, pitanje je vrlo jednostavno - koje kondenzatore (ili jedan) uzeti da bih taj signal produljio na tih 10tak sec koliko je meni potrebno? nije mi previse bitno ako ce se dogoditi da je nekad potrebno 3sec a nekad 10 jer postoji microprekidac koji ce taj signal prekinuti nakon obavljenog posla...

 

elektronicari - upomoc! :palacg

Share this post


Link to post
Share on other sites

stavi tranzistor i iskoristi taj signal da ti okine signal +12v od bilokud i timer koji ce ga odrezat na 10 sec i ponovo zatvorit tranzistor.

Share this post


Link to post
Share on other sites
stavi tranzistor i iskoristi taj signal da ti okine signal +12v od bilokud i timer koji ce ga odrezat na 10 sec i ponovo zatvorit tranzistor.

 

ali meni ne treba da mi okine + nego masu... jer to funkcionira kad se dotakne masa buduci da je pod stalim naponom +12v... znaci meni treba nesto da na signal +12v zadrzi masu desetak sekundi..

Share this post


Link to post
Share on other sites
ali meni ne treba da mi okine + nego masu... jer to funkcionira kad se dotakne masa buduci da je pod stalim naponom +12v... znaci meni treba nesto da na signal +12v zadrzi masu desetak sekundi..

 

Vrlo jednostavno, nabavi "off delay" relej, na spulu spajas stalnih 12V,a na signal od releja spajas + od daljinskoga, na NO kontakt sijes masu i spajas na to sta ti treba.

 

Znaci, okines daljinski, dodje + na signalni dio releja, kontakt se preklopi i drzi 10 sekundi (vrime namistis) prije nego se ugasi jer je "off delay".

 

Simple.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Vrlo jednostavno, nabavi "off delay" relej, na spulu spajas stalnih 12V,a na signal od releja spajas + od daljinskoga, na NO kontakt sijes masu i spajas na to sta ti treba.

 

Znaci, okines daljinski, dodje + na signalni dio releja, kontakt se preklopi i drzi 10 sekundi (vrime namistis) prije nego se ugasi jer je "off delay".

 

Simple.

 

budem navratio sutra u chipoteku da vidim ako ima toga... tnx... :palacg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pretpostavljam da zelis daljinsko spustanje/dizanje prozora?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pretpostavljam da zelis daljinsko spustanje/dizanje prozora?

 

samo dizanje, buduci da imam funkciju kad zadrzim kljuc na poziciji zakljucavanja on automatski dize sve prozore... e pa ja sam sad nasao zicu koja je odgovorna za to i napravio si izvod ispod volana da mi je lakse spojit... nju kad dotaknem na masu prozori se dizu, koji god da je otvoren... dakle, ocito je i prekidac u vratima na isti princip tako da kad mu das masu, on dize prozore...

 

upravo tu masu mogu iskoristit sa modula, sa signala bunkera jer i bunker (koliko sam informiran) radi na isti princip...

 

dakle, zakljucam auto sa daljinskim i sve je mirno... pritisnem tipku bunkera, zadrzim je sekundu, auto zmigne tri puta brzo i modul da signal mase i bunker se otvori.. e pa umjesto bunkera, meni treba neki element koji ce taj signal trajanja jedne sekunde produzit na cca 10 sekundi...

 

sa 5 kondenzatora 2200uF (paralela, ofc) produzim ga na nekih 1,5sec, a tek na recimo 2 sec pocne dizat...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Netreba ti nista od toga.

Mozes produziti vremenski duzinu signala prebacivanjem jednog malog jumpera koji ti se nalazi ispod malog poklopcica gdje je gumbic za kodiranje daljinaca.

Ne spajas na tu zicu sta si ti nasao vec spajas na zicu koja ide direkt iz bravice (zakljucavanje)i tako ces sa tim produzenim signalom oponasat drzanje kljuca.

Znaci modul ce svaki puta kad zakljucas auto sa daljinskim drzati jos neko vrijeme signal i zatvoriti automatski sve sta je ostalo otvoreno.

 

 

Na isti nacin sam ja sebi na gofu trojci slozio coming home funkciju.

Edited by skrle

Share this post


Link to post
Share on other sites

cekaj, koliko sam ja tebe skuzio, ja bih samo trebao spojit tu zicu koja dize sve prozore (ako su otvoreni) spojit na zicu zakljucavanja koja se spaja na modul?

 

kako se daljinsko iskodira da zadrzi duze? koji je postupak "prebacivanja jednog malog jumpera"? to se nalazi na modulu? koliko sam te skuzio, trebam rastavit modul pa cu doc do tog "jumpera"...

 

malo mi pojasni to prebacivanje...

 

(p.s. ovo ti je genijalna ideja :palacg)

 

edit: sad sam citao po acc, to mi je i tihi rekao da spojim, nisam ni isao za time.... znaci, sad me samo zanima kako da iskodiram daljinsko da zakljucavanje ne radi sekundu nego da zadrzi duze....

Edited by Gogi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada okrenes kljuc i drzis aktivirao si prekidac koji daje signal da se auto zakljuca a kada jos malo drzis dizu se i sajbe.

Ti trebas naci zicu koja kad okrenes kljuc dobiva masu (najlakse u vratima) i na nju povuci zicu za zakljucavane sa modula sa produzenim signalom i to je to.

Jumper ti se nalazi ispod malog poklopcica na modulu koji se samo povuce kako bi se skinuo,unutra ti je gumbic za kodiranje daljinaca i jedna sitna crna plastikica koja je nataknuta na dva od tri kontakta,izvuces je i nataknes na druga dva kontakta i imas produzeni signal.

Imas to sve na onom papiru sa uputama samo ga moras pazljivije procitati.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kada okrenes kljuc i drzis aktivirao si prekidac koji daje signal da se auto zakljuca a kada jos malo drzis dizu se i sajbe.

Ti trebas naci zicu koja kad okrenes kljuc dobiva masu (najlakse u vratima) i na nju povuci zicu za zakljucavane sa modula sa produzenim signalom i to je to.

Jumper ti se nalazi ispod malog poklopcica na modulu koji se samo povuce kako bi se skinuo,unutra ti je gumbic za kodiranje daljinaca i jedna sitna crna plastikica koja je nataknuta na dva od tri kontakta,izvuces je i nataknes na druga dva kontakta i imas produzeni signal.

Imas to sve na onom papiru sa uputama samo ga moras pazljivije procitati.

 

pa upravo tu zicu sam i nasao (probao sam je precvikat i kada zadrzim kljuc, prozori se ne dizu... zalemio sam je nazad i nasao je na konektoru ispod osiguraca.. zagulio sam je malo i zalemio na nju zicu koja mi je njen "izvod" da se ne mucim u uskom prostoru.. znaci, imam spoj na nju i kad sa tim "izvodom" dotaknem na masu, prozori se dizu koji god da je otvoren...

 

znaci, taj "izvod" spojim na zicu koja je za zakljucavanje...

 

ovako izgleda modul daljinskog:

 

img04041u.jpg

 

kada bih precvikao ovu crvenu zicu, produljujem zakljucavanje sa 0.5 sec na 3.5sec no to mi nije dovoljno ako su prozori spusteni do kraja...

 

gdje se ovdje nalazi taj "jumper"... gumbic je tu vidljiv, to nije problem... problem je samo ta crna plastikica...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pazi da ne spalis motorice podizaca.

 

ne bi smjeli izgorit zbog toga.... uostalom,

 

test-car-fuses-800x800.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drukciji je nego svi koje sam vidio.

Pogledaj za sta ti je zelena zica na modulu tj poslikaj semu spajanja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

img04051.jpg

 

img04061d.jpg

 

img04071.jpg

 

 

edit: uspio sam!!!! :D :D

 

dakle, tu zicu koja podize sva stakla ako su otvorena sam povukao sve do bunkera i spojio je ja modul, na zicu koja zakljucava... buduci da ovi moduli uglavnom rade na principu mase (stalni +12v), precvikao sam ovu crvenu zicicu i dobio signal od 3.5 sec...

 

pritom mi se zadnja stakla dignu do kraja a prednja samo do pola.... da bih produzio taj signal, spojio sam na tu zicu od stakala minus pol kondenzatora (4 komada 2200uF 35V, paralela) a plus pol istih na stalnih +12V... time sam produzio trajanje te mase i provjerio sam sve te skuzio kako kad zatvori prednje prozore, odmah prestaje taj signal, kao da je programiran....

 

eto, skrle, velika zahvala tebi na ukazanoj pomoci... :zivio

Edited by Gogi

Share this post


Link to post
Share on other sites
0