0
Guest shexuel

turbina na pierburg 2e2 karburator

Recommended Posts

Guest shexuel

da li ima neko ideja o mogucnosti stavljanja turba na pierburg 2e2 karburator kod golf 2 1.6. dali je neko vidio ista slicno ?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

mislim da bi ti se to sve razletilo, tj. gorivo pocelo pisat na sve strane, osim ako karb ne zatvoris i zadihtas savrseno. druga opcija ti je koristenje frge s turbo motora, npr. r5gtt

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest shexuel

da ali to je jednogrli karb i ne znam kako bi ga prilagodio usisnoj. a i pitanje gdje to naci. i zasto bi poceo pustati gorivo svuda gorivo je odvojeno u karbu, a zrak ide kroz grlo. sto zrak brze ide to vise vakum vuce goriva iz karba. samo je u jednom trenutku bitno da li ce previse zraka uci, jer mozda jetovi karba ne mogu vise da ispuste goriva, pa ih valja prosiriti il slicno. karburator je atmosferski uredjaj, vakum vuce gorivo odnosno zrak kada ulazi u motor. turbinom se nece pritiskati gorivo nego ubrzati tok zraka sto automatski ubrzava isisavanje goriva iz karba. mene interesuje u ovoj prici koji je turbo realan, i dali treba imati neki stvari za kontrolu smjere i slicno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

usisnu bi trebalo napravit

 

neznam tocno zasto i kako, ali tako sam cuo da uglavnom ni jedan karb s atmo motora nemozes iskoristit direktno za turbo motor, ali mozes ako ga zatvoris u komoru i savrseno zadihtas

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest shexuel

bas ne kontam kakve veze ima usisna grana i turbo. jel kod gti obicno i sa g60 je usisna ista.ovaj ima 107-112 konja a ovaj 160. mada usisna nije toliko bitna ona moze da bude siroka koliko hoces ali bitno je sirina ventila odnosno usisa goriva i zrak u motor. tu je razlika samo 2 mm, izmedju gti i (1.6 i 1.8) motora. poenta je samo brzi protok i vise kolicinski zraka. normalno da postoji neki management goriva i zraka vjerovatno neki mjesaci ili slicno ali ja ne znam nista o tome pa pitam od prilike za te stvari

Share this post


Link to post
Share on other sites

sad si pak krenuo usporedjivat sisteme s ubrizgavanjem goriva, sto nije isto kao i sistemi s karburatorom gdje gorivo nije pod pritiskom

Share this post


Link to post
Share on other sites

shexuel - da i stavis turbo,neznam koliko bi klipovi i radilica izdrzali... 1.6 75 ks nije neka sreca...

lakse ti je onda ko sto ja imam uzet 1.8 90 ks na fergazer pierburg...

ili pak uzet GTI-a 8v 112 ks i preslozit na njega usisnu granu sa fergazerom od 1.8 90ks... pa dobit kojeg konja vise od 90 ks...

 

a sto se tice turba ovako obicno... ono sto mozes napravit jeftino a da zadovoljava i da se osjeti mala razlika ipak u ubrzanju je sljedece:

 

umetnut sportski kvadratni filter i sa filtera izvuc cijev napred na masku i na kraju cijevi na masci stavit ventilator cak :) onaj od kompjutera na 12 volti :)

naravno sve mora bit zadihtano da zrak ne ide okolo...

tako da dobijes upuhivanje hladnijeg zraka na silu u fergazer...

 

ja sam probao samo s cijevi, i u voznji se osjetila mala nijansa razlika... al i potrosnja ide malo gore onda...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam tak nes slicno eksperimentirao al sam odustao.... upisi u google "carb turbo", "tbi turbo", "blow trough carb" imas nesto o tome.... uglavnom izvedivo je....

Share this post


Link to post
Share on other sites

EDIT: sku??io sam prvi post, pa ono kaj sam napisao nema smisla... :)

Edited by entuzijast

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest shexuel

ovako 1.6 i 1.8 motor je totalno isti. osim duzine hoda klipova i to je ta razlika u kubikazi. 1.6 ima hod 77.4 mm, 1.8 litre ima hod 86.4 mm. glava je ista odnosno usisni i ispusni ventili su isti 38/33mm. cak karburator ima manji protok kod 1.8 motora neko 1.6. znaci jet kod 1.6 je 1.1/1.27 mm a 1.8 1.05/1.2 mm. ali ipak 1.8 radi kubika i veceg usisa vuce vise goriva i zraka i tako proizvodi vise snage. uzeti drugi motor me ne interesuje to je lako. staviti 1.8 16v i cao. kad bi vec stavio gti motoro onda i g60 i dobio bi dosta snage al to je zamjena motora i jos 100 stvari, nema smisla.

 

jos jedna stvar, karburator ne radi sa hladnim zrakom, motor se ugasi kad mu dodje hladan zrak. zato je gorivo i zrak idu iz jednog grla. akod injectiona je to razdvojena, tako da vruce gorivo i hladan zrak stvore kondenz odnosno smokre gorivo i kad se zapali dobijete crn dim. uostalom to je stari poznati problem na karburatorima zove se carb icing, mora imati topao zrak.

 

a to s filterom nemam sta kontat. skino sam kompletno onu kutiju sa filterom i ostalim i normalno vidi se fina razlika i u zvuku i vuci auta dobije se osjetna snaga u ubrzanju bez filtera, ali mi moze bumbar od 100 grama zato upasti u motor, pa nema smisla bez njega.

 

to sa ventilatorom mislim da nema apsolutno efekta osim neki pravo jak emotor koji bas gura zrak dobro, al to bi onda smanjilo i oduzelo struju na paljenju tako da ne bi dobio nista.

Share this post


Link to post
Share on other sites
to sa ventilatorom mislim da nema apsolutno efekta osim neki pravo jak emotor koji bas gura zrak dobro, al to bi onda smanjilo i oduzelo struju na paljenju tako da ne bi dobio nista.

 

prijatelj i ja se bavimo kompovima...i ima ventilator 12V koji guta 1Amper...kako to cudo puse...to je brutalno...e sad...mislio sam ga spojit sa gljivom i napravit prikljucak za usisnu cijev...jel bi dobio sta na performansama??...taj ventilator se moze samo nabavit u australiji...nemam pojma odakle mom frendu takav...ali moglo bi se probat :rotfl

Share this post


Link to post
Share on other sites
prijatelj i ja se bavimo kompovima...i ima ventilator 12V koji guta 1Amper...kako to cudo puse...to je brutalno...e sad...mislio sam ga spojit sa gljivom i napravit prikljucak za usisnu cijev...jel bi dobio sta na performansama??...taj ventilator se moze samo nabavit u australiji...nemam pojma odakle mom frendu takav...ali moglo bi se probat :rotfl

 

ak misliš na svoj....čemu dva ventilatora kad imaš već jedan dovoljno jak da usisa taj 12V-tni... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest shexuel

a nista nasao sam rjesenje danas kad sam se vozao ne treba turbo uopste. iza maske cu stavit veliku cjev nek usisava zrak kada se ide 100km/h dosta zraka ulazi pogotovo 140. tako da dobijem veliki usis zraka bez turba, naravno filter cu bacit. a na izlazu cu dobit res pecene komarce i muhe, blago se lastama i vrapcima

 

a sto ce ti ventilatora, to je samo prdekavac koji ne moze ni moj j4j4 da oladi probo sam nema apsolutnog efekta niti onaj 100 ampera jer uzme autu svu struju.

Share this post


Link to post
Share on other sites
a nista nasao sam rjesenje danas kad sam se vozao ne treba turbo uopste. iza maske cu stavit veliku cjev nek usisava zrak kada se ide 100km/h dosta zraka ulazi pogotovo 140. tako da dobijem veliki usis zraka bez turba, naravno filter cu bacit. a na izlazu cu dobit res pecene komarce i muhe, blago se lastama i vrapcima

 

a sto ce ti ventilatora, to je samo prdekavac koji ne moze ni moj j4j4 da oladi probo sam nema apsolutnog efekta niti onaj 100 ampera jer uzme autu svu struju.

 

ma uredu...zato sam i pito...

 

ipak cu probat....jako sam znatizeljan...naravno ne na svome(bojim se zbog MAF senzora) nego na fiat cromi 1.6(dupli fergic)....javim kako ce ispast

 

sorry na malo OT-a :bag:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Razlika je u karbu za turbo i i karbu za usisni motor.

Gore si naveo neki vakum.. kakav vakum ako je turbina gore dakle to je sve pod nekim odredjenim tlakom... pa se dakle i to gorivo iz dizne uopce nevuce vakumom nego bi ga tlak ubiti tjerao natrag u lončić u karbu.

A i ti karbovi su i inace previse komplicirani pa se bolje kanit toga nego stavit drugu usisnu s drugim karbom koji radi na tlak a ne na vakum.... u prevodu rečeno jako skup sport te naravno sumljive dugotrajnosti

Edited by AUTOFREAK

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest shexuel

nisi u upravu prijatelju gorivo u karburatoru se ne gura, nego kad se usisna otvori pocne vuci usisavati zraka tada gorivo krene da kapa ili curi, karbovi su ti cisto atmosferski i isto tako gorivo se ubacuje kada motor uvlaci zrak tada automatski gorivo ide dole. sto znaci ako natjeras da od vrha karburatora sto je jako bitno do dna karburatora imas brzi protok zraka to ce vise usisavati goriva automatski sto znaci isto tako da dizne ako nisu dovoljno siroke mogu, degradirati smjesu i isto tako na nekim obrtajima naglo izgubiti snageu previse zraka.

 

 

jos nesto komora u karburatoru se automatski zatvori odnosno zatvori je plovak kada se napuni gorivom sto znaci da vise gorivo se ne pumpa i nije pod pritiskom nego ono onda curi kako zrak ide u motor zavisno koliko zraka i kojom brzinom, to je isti princip ko i sa vodom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije bas tako jednostavno kako ti navodis...... oni koji sui to pokusavali najbolje ce rec probleme. Potlak je jedno a tzlak u sistemu drugo a vec kad ej karb napravljen da radui na principu potlaka ispod karba onda tesko da bu to radilo ako je tlak u sistemu.

Sto turbo nadruka.. neide sve u cilindre.. dio zraka (tlaka) ostaje u sistemu...

Nemam iskustvo s takim preinakama al eto meni je to malo ipak presumljivo

Share this post


Link to post
Share on other sites

U Rijeci se dugo vozala Golf jedinica 1.6 turbo. Baza ja bio TAS-ov 1.6 motor. Gore je bio karb od renola 5 Gtt i to je radilo savr??eno. Auto se godinama vozao. Inače se čovjek bavi turbinama pa je znao kako i ??ta se sla??e pa je izabrao karb od GTT,a ne original

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest _Marko
U Rijeci se dugo vozala Golf jedinica 1.6 turbo. Baza ja bio TAS-ov 1.6 motor. Gore je bio karb od renola 5 Gtt i to je radilo savr??eno. Auto se godinama vozao. Inače se čovjek bavi turbinama pa je znao kako i ??ta se sla??e pa je izabrao karb od GTT,a ne original

 

 

Yup, Đumin Kec, ??teta ??to ga je frend od tipa kojemu ga je prodao spičkao... rekao mi je da je preslo??io sve to u drugog keca, ali da to nije niti će ikada vi??e biti ono ??to je nekada bilo.... rekao mi je kolko se sječam da je imao cca 180 KS

Share this post


Link to post
Share on other sites
Yup, Đumin Kec, ??teta ??to ga je frend od tipa kojemu ga je prodao spičkao... rekao mi je da je preslo??io sve to u drugog keca, ali da to nije niti će ikada vi??e biti ono ??to je nekada bilo.... rekao mi je kolko se sječam da je imao cca 180 KS

 

kec je crveni, i rekao je tip da će spu??tat krov

 

nije tema, ali usput

 

inače ljudi pričaju da je đuma doktor za mehaniku

Share this post


Link to post
Share on other sites
0