3 3
ĆaćeTDI

Skidanje gumirane zaštite s plastika

Recommended Posts

Evo, upravo ih stavio, plastike oko radia nisam dirao jer su kod mene od imitacije drveta i stvarno su kao nove.

200 i nešto kuna vozačka strana (auto s troja vrata) i 60 kuna suvozačka.

 

P6160277.jpg

image.jpg

image.jpg

Edited by Divine

Share this post


Link to post
Share on other sites

za passata su te suvozačeve navodno otpale bez zamjene :/

Share this post


Link to post
Share on other sites

jel netko probao skinuti taj gumirani sloj pa pofarbat sa Plastidip-om crnim !?

Share this post


Link to post
Share on other sites

jel netko probao skinuti taj gumirani sloj pa pofarbat sa Plastidip-om crnim !?

ako ti se baš farba išmirglaj i ofarbaj kako treba

prajmer pa boja staviš i filer ako treba

nikakav plastidip slicnu stvar vec imaš u orginalu sta se guli dole

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel ima nešto osim permetala da skida taj soft touch da ne moram farbat baš svaku plastiku. Samo da skine sloj ali da ne ošteti ili izblijedi plastiku ispod. Ovo kako sam vidio kod kolege TDI-ja plastika pobijeli pa se mora farbat. Pokušao sam s benzinom za čišćenje, ali nije skinulo doslovno ništa. Sad je toliko loše da ću radije vozit bez plastika nego s tim ljepljivim..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skoro sam nabavio bež američku centralnu konzolu sa cup holderima i soft touch sam skinuo pomoću jače doze dimera i malo grubljom četkom. Nisam primjetio da je izblijedilo nakon toga, ne znam kako bi se ponašala ta kombinacija na crnim plastikama.

Poslije toga sam je prelakirao onim tamnim sprejom i ispala je kao iz fabrike.

Sent from my S24 Ultra using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisi to trebao radit sa benzinom jer nema svojstva skidanja, osim što si taj zaštitni sloj razlio kao bitumen ljepenku. Sad će to bit malo veći problem za skinut, da si odmah išao Permetalom bila bi pjesma.

Kad sam pripremao plastiku za bojanje onda sam ju dodatno prebrusio i odmastio, to je priprema za bojanje po PS-u, zato je bijela, nije to sve od Permetala, iako nije niti sva plastika od jednakog materijala proizvedena, pa su moguće oscilacije, a najgora je ova glatka jer se na njoj sve vidi.

Nešto slično sam odradio na vanjskom deflektoru vode, na onoj PVC zaštiti ispod brisača na vjetrobranskom staklu. Ta plastika mi je izblijedila pa ju nisam htio bojat, jer DC sprej nije namijenjen za PVC plastiku koja je izložena vanjskim utjecajem, pa sam odradio drugu metodu. Imao sam onaj jeftini jumbo silikonski Cockpit sprej 750ml od vanilije i onako dobro opranu plastiku nanio 3. sloja sve dok materijal više nije upijao i odstajao dan, dva. Plastika je dobila svoju prirodnu boju, odbija vodu i sve pet, već godinama je isto, a pere se Sonax šamponom i nema promjena.

Tako se moglo i ovdje kod tebe odradit, mislim ja to ne bih, prebojao sam kilometre plastike u interijeru, doslovno sve što se moglo, ali ova metoda je za lijene i možda bi bila pogodna i za tvoj problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da rezimiram što sam htio kazat, uzmeš Permetal i odradi skidanje ove tvoje bitumen ljepenke, nakon tretiranja plastičnih dijelova samo operi u običnoj vodi i dobro iščetkaj plastiku, bolje se skida sloj sa ove reljefne sa četkanjem i nemoj nanosit nikakve domaće odmašćivače nakon toga tipa Čarli ili Likvi, samo dobro operi dijelove nakon Permetala, iščetkaj taj sloj u vodi, isperi, osuši i vidi rez.

Ova reljefna plastika bi trebala ispast dosta dobra i bez nekog dodatnog tretiranja (bojanja ili nanošenja silikonskog spreja), tako da ako ti je to O.K., ostavi kako je ugradi i vozi, ako neka dobije mramorni efekt ili je malo na nekim mjestima izblijedila može se nanijeti tog silikonskog spreja da malo kašira i to je to, drugog savjeta ti za sad nemam, kad nećeš bojat.

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, <TDI> said:

Nisi to trebao radit sa benzinom jer nema svojstva skidanja, osim što si taj zaštitni sloj razlio kao bitumen ljepenku. Sad će to bit malo veći problem za skinut, da si odmah išao Permetalom bila bi pjesma.

Ma malo sam se krivo izrazio, plastika je već prije bila dosta ljepljiva, a zimus sam one ispod volana i poskidao jer sam nešto kopao oko releja brisača pa ih nisam niti vraćao. Benzinom sam samo pokušao to skinut, ali sam samo probao na kavezu od radija, kad sam vidio da ne ide sam odustao.

4 hours ago, <TDI> said:

Kad sam pripremao plastiku za bojanje onda sam ju dodatno prebrusio i odmastio, to je priprema za bojanje po PS-u, zato je bijela, nije to sve od Permetala,

Da to sam i gledao po tvojoj temi da su neke ispale bijele zato me i bilo strah probat s permetalom. To je onda valjda pobijelilo od antisilikona pretpostavljam.

Sad mi je prilika kad je sve vani za tu plastiku sredit. Usput i lijepim pokoji komad koji se odlomio, a nema komada plastike da je cijeli. Svaki je barem negdje puknut. Šta ćeš, 400-tka kuca na vrata. Farbanje stvarno ne volim pa ga pokušavam izbjeć kako god mogu, naravno ni ne očekujem da izgleda novo iz dućana kao tvoj, samo da izgleda donekle pristojno i da ti nakon vožnje ne budu crna koljena. Sad me nakon tih klapnica i grijanja čekaju poslovi oko struje, el. instalacija grijača, žice prema bunkeru, mikroprekidači brave i el. instalacija u svjetlima, a imam i ponudu za polovnu ručicu tempomata za 30e pa možda i to ugradim kad je prilika.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Ja sam kod sebe to riješio Acetonom i nije izbljedilo ništa, a čuo sam da može i alkoholom ali samo iznad 70% jer kažu da su dosta agresivni i brzo otpušta ta guma sa plastike a opet jako brzo hlape da ne nagrizaju i plastiku!!!

Edited by dale75

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aceton je po svojim svojstvima odmah iza razrjeđivača, a on je otapalo, što znači da nije pogodan za plastiku. Imam ga i testirao sam ga i nije to to, lagano otapa gornji sloj plastike pa zato nije onako bijela. Etanol i alkohol 70% ne pomažu kod ovog, čak ni IPA koja je jača ne bi pomogla. Permetal ili nešto slično za čišćenje pećnica je zakon, sve ostalo je gubljenje vremena, više posla, a manji učinak skidanja.

@ MateV,
taj sloj se sa godinama jednostavno pretvori u ljepljivu masu, po zimi još kako tako, po ljeti je to živi užas, zato je skidanje jedino rješenje.

Da, kao što sam naveo da bi se boja nanijela i da to drži mora biti i podloga pripremljena kako treba, zato se sloj prebrusi i odmasti poslije toga, ali ne radim to antisilikonom (iako ga imam) jer je to plastika pa se stvara statički elektricitet nakon brisanja i navlači sve moguće na površinu, zato koristim drugu metodu, ali pošto ne želiš bojati nema potrebe da ovdje objašnjavam, ovo drugo sam ti rekao kako bi se moglo riješiti.

I kod mene su neki od držača polomljeni, jedan čak i na dva mjesta ali sam to riješio 2K epoxy ljepilom, dodatno stavio malo veću podlošku da vijak ima veću površinu prihvata i sve pet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probao sam s Permetalom i dosta sam zadovoljan kako ide. na kraju sam to skidao stupom i starom četkicom za zube.

GsSSQw4.jpeg

Ovog iza sam namjerno samo napola ogulio za usporedbu, ali ovako po meni sasvim dobro izgleda.

Doduše malo sam zeznuo kavez od radija i bočni poklopac. Oni su mi ostali na stolu dok sam čistio ove poklopce iznad i pošpricalo se premetala po njima očišćenim pa sad izgleda ovako.

XKwT5av.jpeg

S3Fm6Op.jpeg

Na bočnoga sam našpricao kokpit sprej i pustio na njemu da ga upije koliko ide, možda ga popravi. Za vikend ću ga pogledat pa javim kako je ispalo. Pokušao sam i nakon pola sata očistit ga ali nije izgledalo nešto bolje.

XRKiZBu.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zeznut je taj sloj za skidanje, na nekim mjestima gdje je onako ljepljiv ide bez problema i skine se fino i čisto, tamo gdje je još u dobrom stanju mora se malo i fizički pogurat, a za to sam si napravio špahtlu od mekog drveta da što manje oštetim plastiku. Onda nanosim Permetal više puta i dulje ostavljam da djeluje i sa špahtom vidim koliko ga je nagrizao, pa malo četkanja, pa malo Permetala, pa špahtla i tako ga dobijem, uglavnom praksa je ovdje dobra škola i kad se jednom nauči ide. Kod ove glatke se sve vidi pa nije zahvalna, reljefna je nešto bolja po tom pitanju ali je zato teža za skidanje ako je sloj još u dobrom stanju.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je to išlo dosta brzo, nakon nekih 30-ak sekund otpusti i samo četkica počne dizat sloj. Samo mi nije jasno zašto ostaje tako bijelo, ali ako ostane tako ću ih prefarbat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eto, onda je bilo bezbolno kao vađenje pokvarenog zuba. Vjerojatno jer je takva plastika, usput i utjecaj Permetala jer je odmašćivač, a na glatkoj se baš vidi, na reljefnoj koliko me sjećanje služi nešto manje.

Zato je bojanje najbolje rješenje, jest da nije za svakog jer nemamo svi iste vještine niti znanje, ali ako se odlučiš pregledaj moju temu i vidi kako sam radio pa samo kopiraj. Fotke od teme su vidljive još do 01.07.2024. poslije toga servis se gasi pa će sve nestat, za stavljanje istih morat ću pitat admina ako mi bude dozvolio da ih ponovno vratim, a za to trebam vremena kojeg trenutno nemam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije valjda da je tako. To je jedan od razloga zbog čega su forumi prošlost.
Možda je najbolje kad budeš imao vremena sve dosadašnje slike u jedan Google Drive ili Mega folder i okačiš link u prvom postu teme, pa kome je zanimljivo ući će da pogleda.

Sent from my S24 Ultra using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na žalost ipak sve ide u tom pravcu, tako da se servis Abload.de kojeg sam koristio skoro 10. godina 30.06.2024. gasi, pa s njim nestaju i sve fotke koje su u temi.

Nije to to ako se stavi link i sve fotke u jednu hrpu bace, ovako složeno je pregledno i dobro pojašnjeno, a to mi je i bio cilj, da su većina postova neke upute kako sam nešto odraditi i imati neku zadovoljštinu i uspomenu, bez slika i teksta teško je razumljivo većini koja možda i nije toliko vična samostalnim radovima.

Materijal mi je posložen po mapama pa nije problem sve dignut na drugi servis, već sam našao koji predlože bivši koji se gasi, a zove se Directupload.eu, pa sam neke zadnje postove već stavio na njega. Isto besplatan, ove godine 20. godina od kada je u funkciji i vidim da ga stalno poboljšavaju, mana mu je zasad što ne vidim broj fotke u linku pa je teško znat koja je, sve ostalo ima kao bivši servis i za sad zadovoljan, sve ostalo ovisi od admina da mi da ovlasti da ih ponovno vratim, nadam se da će mi izaći u susret kao i prošli put kad me Photobucket zeznuo.

x2cwg4wa.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 3