7 7
CreedIV

Sve o motornim uljima...

Recommended Posts

Uvjek 5 kupim i imam do sljedece izmjenje

A kad sam radio glavu na 1.8T i kad je sve ulje izaslo van...stalo je nesto oreko 5l u motor ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

U mene na pasatu 3.8l i kad isisam spricom iz kucista filtera ulja stane 3.9l. Motor je 1.9 130ks 2003g, neznam oznaki motora, nesto axy ili axw tako nesto

 

Poslano sa mog FRD-L09 koristeći Tapatalk

Koliko sam ih odradio i 4l je taman... neznam jel mjeris na hladno il sta....

 

Plus gore spominjete cuclanje iz kucista i opet nestanu nit 4l.... emejzng :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

U mene na pasatu 3.8l i kad isisam spricom iz kucista filtera ulja stane 3.9l. Motor je 1.9 130ks 2003g, neznam oznaki motora, nesto axy ili axw tako nesto

 

Poslano sa mog FRD-L09 koristeći Tapatalk

AWX kod mene je AVF 4L cipo,taman cijela kanta Castrola

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa i ja sam prije tvrdio neke svoje fore dok nije Ivo pojasnio kako se mjeri ulje i gle čuda morao nadoliti cca 2 dcl... ali mislim kako god gledao ako ga i na hladno gledaš i imaš na max ulje nema problema ako si picajzla kao nekolicina nas na forumu gledaj na toplo kad ugasiš auto nakon 1 min cca...

 

Poslano sa mog SM-A510F koristeći Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne gleda se u svakog auta isto.Opel Astra 1.7 cdti isuzu motor ,u motor staje 4.5 l ulja s filterom i nakon gasenja auta cca 2-3min fali pola litre na sipki.ako ulijes tih pola litre,kad auto odstoji par sati pogledas ulje ono 1 cm preko max.Treba mu dugo da se ulje slegne do kartera.pozz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno da se ne mjeri na svakome isto ali kod VW-a se mjeri kako je opisano. Pise u uputama koje dobijete s autom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne gleda se u svakog auta isto.Opel Astra 1.7 cdti isuzu motor ,u motor staje 4.5 l ulja s filterom i nakon gasenja auta cca 2-3min fali pola litre na sipki.ako ulijes tih pola litre,kad auto odstoji par sati pogledas ulje ono 1 cm preko max.Treba mu dugo da se ulje slegne do kartera.pozz

Ajmo sad ovako skolski...

Dal je motoru potrebna razina ulja do max oznake kad radi il kad je ocjeđen nakon par ura nerada,... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako pise da u motor ide 4.5l nemozes onda ulit 5 ili 5.5l neovisno kad ce se ono ocijedit za 2 min ili pola dana.?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čuo sam od jednog inžinjera koji se bavi auto mehanikom da je za motor skroz ama baš skroz svejedno da li bude ulja na mjerki na max ili na min, samo da nebude preko ili ispod toga, čak da i postoji i neka sitna tolerancija radi svijesti vozača da i ako će biti koji mm ispod ili iznad neće apsolutno ništa škoditi motoru ni kod najvećih opterečenja....

Sve je to u našim perfekcionističkim glavama

Share this post


Link to post
Share on other sites

U priručniku vozila sam još davno pročitao da kada se ide na duži put po ljeti, kada su visoke vanjske temeperature da se ulje dolije do oznake "max" radi boljeg hlađenja samog motora, po tome bih zaključio da i nije baš svejedno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U priručniku vozila sam još davno pročitao da kada se ide na duži put po ljeti, kada su visoke vanjske temeperature da se ulje dolije do oznake "max" radi boljeg hlađenja samog motora, po tome bih zaključio da i nije baš svejedno.

To je istina, zato bi se trebalo po zimi držat blizu minimuma, ali budimo realni, mali broj ljudi to radi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako je, po zimi bi trebalo biti manje ulja da motor prije dostigne radnu temeperaturu, nikada to nisam primjenjivao ali zato se držim preporuke da ulja bude do vrha preko ljeta a pošto mi je servis u travnju stigne se do zimskog perioda malo potrošiti i eto, taman malo padne razina. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cjepidlacite. Zato su tolerancije... ako cemo cjepidlacit zar se na vecim temp. ulje vise nesiri nego na manjim temp?

 

 

Gore osvrt na mjere hladno vruce.... Kad je hladan dovedete ga po tom krivom mjerenju na maximum il malo ispod i onda kad je motor vruc tj na radnoj temp ulja je manje u karteru i do pola litre a kroz voznju to ulje nemiruje u karteru nego se mucka... pa imate npr ostri zavoj desno il lijevo i ulje ode u jedan kraj kartera pa kad ga nema dovoljno postoji mogucnost da pumpa ostane bez ulja.... (dakle neki extremni uvjeti al eto uzmimo vječit primjer golfa 2 dizela :) takvo nesto je kod njega normalno :) )

Share this post


Link to post
Share on other sites

U priručniku vozila sam još davno pročitao da kada se ide na duži put po ljeti, kada su visoke vanjske temeperature da se ulje dolije do oznake "max" radi boljeg hlađenja samog motora, po tome bih zaključio da i nije baš svejedno.

To još nisam čul

Da ulje hladi motor

A čemu onda rashladna tekučina u motoru?

Baš kontra, vrelo ulje otežava rashladnoj tekučini da održava motor u radnoj temperaturi i pregrijava ga, pa zato postoji i uljni hladnjak gdje se ulje hladi a ne da ulje hladi motor, ulje isto tako hladi rashladna tekučina, odnosno antifriz, večinom je taj hladnjak ulja u kučištu uljnog filtera...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pojasni onda zasto tako stoji u prirucniku da se po ljeti i pod vecim opterecenjem motora ulije ulje do max. oznake ako ne igra ama bas nikakvu ulogu?

 

Manjak ulja po meni izaziva vece trenje i po tome vece zagrijavanje metala, nisam strucnjak al nekako mi ima smisla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bitno je da se nivo ulja nalazi na onoj mrežici na mjeraču. Dok god je tako, sve je ok.

Ja uvijek držim do vrha one mrežice.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav

 

Nedavno sam bio na servisu u AutoZubaku i pošteno su me oderali na ulju. Nisam ni znao dok me kolege s posla nisu pošteno ismijali. Dakle cijena ulja koje su mi nasipali po njihovoj računici bez rabata je 788kn + pdv za 4,7 litara castrola edge 5W-30. Ako pribrojim pdv ispada 985kn. Isto ulje košta u trgovini manje od 300kn za 5L u maloprodaji. Nemam problema da mi naplate pregled i servis ali da toliko kradu na cijeni ulja je krajnje bezobrazno. Kakva su vaša iskustva

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zato je kod duje to normalno?

Zato kad padne idpod minimuma u vecim zavojima se upali zujalica i flesa lampica ulja ihihi a 90posto ih trosi ulje pa je to normalna pojava :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kupiš ulje i filtere i zamijeniš sam. To je najbolja moguća kombinacija, a i ispane te najjeftinije.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebao si se prethodno informirati, to jesu te cijene. Ne mora sam zamijeniti, mogao je uzeti ulje u nekoj trgovini a servis će unijeti u knjižicu da je stranka donijela vlastito ulje i opet sve u redu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Morao sam u ovlašteni da mi produže mobilno jamstvo i na 4. godinu ali nisam bio upoznat da mogu donijeti svoje ulje. Uštedio bi 600 kn. I dalje ne mogu vjerovati da toliko kradu na ulju. Hvala na savjetima, svaka čast.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, to je surova istina. Ovlasteni pljacka. Ne uvijek ali kad moze nece ni okom trepnut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kipor stroj u ZG, najjeftiniji u HR.

Auto krešo je sad imal -50% na ulja pa je bil za 20kn jeftiniji čak i od njih.

Ja prošli tjedan uzeo kod njih 5l Castrola edge 5w40, filter ulja i jedan stabilizator spone, 350kn plus 29kn dostava do KC.

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 7